Sele Dayanıklı Minare


Türkiye konumu itibariyle dört mevsimi de doruklarda yaşayan bir ülkedir. Özellikle kış aylarında her ilde sel yaşanma ihtimali söz konusudur. Sel nedeniyle birçok bina, cami ve minareleri yıkılabilmektedir. Özellikle Karadeniz Bölgesi'nden bu yıkılma haberlerini oldukça sık alıyoruz.


Sele karşı dayanıklı malzemelerin kullanıldığı bina, cami ve minarelerde en ufak bir hasar oluşmuyor. Çelik malzemesi de sele dayanıklılığı ile bilinen bir malzeme olduğu için artık inşaatlarda sıklıkla kullanılır hale gelmiştir. Camiler ve minarelere katkı sağlaması için çelik malzeme kullanılıyor. 


Son dönemlerde her yerde görebileceğiniz farklı görünümlere sahip minareler muhakkak çelik ile üretilmiştir. Çelik minare sele dayanıklı olmasının yanı sıra binlerce modelde de üretiliyor. Betonarme minarelerde belirli birkaç model kullanılırken çelik minarede binlerce model işlenebiliyor.


Sele dayanıklı çelik minareler aynı zamanda rüzgara ve fırtrınaya da dayanıklı olarak inşa ediliyor. Tüm hava koşullarının zarar veremediği çelik minare, 65 ve 80 yılları arasında da kullanım garantisi sunuyor. Betonarme minarelere kıyasla çok kısa süre içerisinde üretilen ve monte edilen çelik minarelerin fiyatları da sağladığı avantajlar göz önüne alındığında çok uygun bulunuyor.


Uygun fiyatlı çelik minare modellerini minare üreticileri tarafından öğrenebilirsiniz. Beton minarelerin artık tercih edilmemesi ile birlikte birçok çelik minare firması kurulmuş ve birbirinden farklı modelde çelik minare üretimine başlamıştır.


Çelik minare üreticileri son derece dayanıklı olan çelik minareleri en çok Karadeniz Bölgesi'ne satış yapmaktadır. Bunun en büyük nedeni çelik minarelerin sele dayanıklı olmasıdır. Birçok selin yaşandığı Karadeniz Bölgesi'nde artık beton minare kalmamış yerini çelik minareye bırakmıştır.