Depreme Dayanıklı Minare Hangisidir?

Depreme Dayanıklı Minare Hangisidir?


Betonarme minarelerin en büyük riski deprem anında devrilme olasılığıdır. Geçmiş zamanlarda birçok cami minaresi şiddetli depreme dayanamayıp yıkıldığı olmuştur. Bu nedenle minare seçmeden önce ilk olarak depreme dayanıklı olmasına dikkat edilmelidir.


Yeni nesil minare olan çelik minarenin üretilmesindeki en büyük etken depreme dayanıklı minare ihtiyacını karşılamaktır. Çelik minareler çok dayanıklı inşaatı ile deprem anında en ufak sarsıntı yaşamamaktadır. Böylece cami ve çevresi için de risk teşkil etmemektedir.


Beton teknolojisinin gelişmesiyle beraber camilerde beton örme minareler kullanılmaya başlanmıştır. Fakat günümüzde beton örme minarelerin yerini çelik minare modelleri almaya başlamıştır.


Beton örme minarelere göre çelik minare fiyatlarının uygunluğu cami minaresi inşasında önemli tercih sebeplerinden birisidir. Tabi ki çelik minarelerin tek tercih sebebi uygun fiyatlı oluşu değildir. Bahsettiğimiz üzere dayanıklı olması tüm avantajlarının önüne geçmektedir. 


Depreme dayanıklı olmasının dışında bakım gerektirmemesi de çelik minarenin tercih edilme sebeplerinden biridir. Yaklaşık 65 ve 80 yıl arasında kullanım garantisi verilen çelik minarelerde bakım ve onarım gerektirmeyen çelik malzemelerin en kalitelisi tercih edilmektedir.


Betonarme minarelerin en büyük riski yıkılmasıdır. Her ne kadar betonun vermiş olduğu sağlamlığa sahip olsa dahi fırtına, rüzgar ve özellikle depreme dayanamamakta ve yıkılmaktadır. Bir minarenin yıkılması çevreye büyük ölçüde zarar vereceği gibi insan hayatını da tehlikeye sokmaktadır. Tüm bunların önüne geçmek adına çelik minareler üretilmiştir. Depreme, en kuvvetli fırtına ve rüzgara dayanabilen, şiddetli yağmurda en ufak bir hasar almayan çelik minareden yana tercih yapabilirsiniz.


Deprem gibi felaketlere dahi dayanıklı olan çelik minarelerin farklı model ve renklerde üretilebilmesi sayesinde her camide farklı çelik minare modellerini de görebilirsiniz. Depreme dayanıklı minare satın almak için tecrübeli minare firmaları ile görüşebilirsiniz. Minare üreticileri geniş tasarım portföyü ile sizlere farklı seçenekler sunacaktır.