Çelik Minarenin Betonarme İle Farkları

Çelik Minarenin Betonarme İle Farkları


Betonarme minareleri çok eski camilerde görebilirsiniz. Fakat gördüğünüz betonarme minarelerin oldukça yıprandığını fark edecekseniz. Şiddetli yağmur ve rüzgara karşı dayanıklı olmayan betonarme minarelerin yüzeyinde birçok hasar oluşmuştur. Yıpranmanın önüne geçebilmek için de çok fazla bakım yapılması gerekir betonarme minarelere. Bu da maliyet demektir. Betonarme minareler çok sık periyodlar ile bakıma girmelidir. Hava koşullarına dayanıklı olmayan bu betonarme minareler sürekli yıpranmakta ve ancak bakım ve onarım ile bunun önüne geçilebilmektedir.


Betonarme minareleri geri plana atan son dönemin popüler minaresi çelik minareler, bakım ve onarıma hiç ihtiyaç duymayacağınız kadar dayanıklı olan minare çeşididir. Minareler fiyat bakımından her zaman biraz maliyetli görülmüştür ama artık çelik minare modelleri ile büyük bütçeler harcamaya gerek bırakmıyor. 


Dayanıklı olan çelik minarelerin betonarmelerden bir diğer farkı da model seçeneğinin çok fazla olmasıdır. Çelik minarelerde istediğiniz tasarımı yaptırabilirsiniz. Çelik minarenin betonarme minarelere kıyasla en büyük farkı ise depreme dayanıklı olabilmesidir. Betonarme minarelerin en büyük riski ufak bir deprem anında yıkılmasıdır.


Yeni nesil minare olan çelik minarenin üretilmesindeki en büyük etken depreme dayanıklı minare ihtiyacını karşılamaktır. Çelik minareler çok dayanıklı inşaatı ile deprem anında en ufak sarsıntı yaşamamaktadır. Böylece cami ve çevresi için de risk teşkil etmemektedir.


Sele dayanıklı çelik minareler aynı zamanda rüzgara ve fırtınaya da dayanıklı olarak inşa ediliyor. Tüm hava koşullarının zarar veremediği çelik minare, 65 ve 80 yılları arasında da kullanım garantisi sunuyor. Kuvvetli yağmur ve rüzgara karşı en ufak yıpranma payı olmayan çelik minareler aynı zamanda doğal afetlere karşı da dayanıklıdır.


Çelik minare, betonarmeye kıyasla çok büyük oranda sağlamlık tanısa da sağlamlığı dışında da birçok avantaja sahip olduğunu belirtmiştik. Hem sağlam olan hem de bakım istemeyen çelik minarelerin tüm hava koşullarına da dayanıklı olduğunu biliyorsunuz. Çevrenizde yapılan yeni camilerde çelik minareler kullanılacağı gibi eski camilerde de betonarme minareler yerini çelik minarelere bırakıyor. Sağlamlığı, bakım gerektirmesi, uygun fiyat garantisi ile çelik minare en doğru tercihiniz olacaktır.