Çelik Minarenin Avantajları Nelerdir?

Çelik Minarenin Avantajları Nelerdir?


Müslüman toplumlardan biri olan Türkiye'de birçok minare ustaları yetişmiştir. Teknolojinin gelişmesi ve artan imkanlar minare inşasını çağımızda çok daha kolay kılmıştır. Çelik minare sektörü ise camilerimize dayanıklı minareler, ekonomik fiyatlar ve kolay kurula bilirlik gibi avantajlar sunmaktadır.


Çelik minare depreme karşı dayanıklılığı, hızlı montaj kabiliyetine sahip olması, uzun yıllar bakım gerektirmemesi, görsel çeşitlilik olarak fazlaca seçeneğe sahip olması, maliyet olarak da betonarme yapıya göre daha ekonomik olduğundan yeni camiler kadar eski camilerin de restorasyonunda tercih edilmektedir.


Çelik, maliyeti uygundur. Ön üretimli, fabrikasyon taşıyıcı elemanlar, düşük fiyata yüksek kalite sağlamakta ve inşaat süresini çok kısaltmaktadır. Çelik, taşıma kapasitesinin ağırlığına oranı en yüksek olan malzemedir. Çeliğin yüksek taşıma kapasitesi sayesinde çelik yapı elemanları, daha küçük kesit ve ölçülerde, daha hafif ve mükemmel kalitelerde üretilmektedir. 


Çelik yapılarda taşıyıcı eleman boyutları ahşap ve betona göre çok daha küçük olduğu için çok daha fazla kullanım alanı elde edilmektedir. Bu da yapı alanının daha verimli kullanılmasını sağlamaktadır. Fiyat dengesi ve kısa yapım süreleri insanların daha erken yerleşmelerine imkan vererek daha az kira, faiz ve maliyet avantajı elde etmelerine olanak vermektedir.


Çelik yapının bir diğer avantajı ise binlerce modelin minarelere uygulanmasına olanak sağlamasıdır. Çevrenizde birçok minarenin benzer tasarıma sahip olduğunu görebilirsiniz. Fakat çelik minareler hiçbir minareye benzemeyen çeşitli tasarımlara sahip olabilir. 


Üretilen çelik minarelerin birbirinden eşsiz olması amaçlanarak yapılmaktadır. Beton minarelere kıyasla tercih edilmesindeki en büyük etkenler sağlamlığı ve tasarımıdır. Sağlam ve kaliteli olduğu gibi çeşitli tasarımlara da elverişli olduğu için müşteriler tarafından öncelik tanınmaktadır.