Bakım Gerektirmeyen Minare Hangisidir?

Bakım Gerektirmeyen Minare Hangisidir?


Uzun yıllar kullanılacak olan minareler için bakım süreci çok önemlidir. Sık sık bakım isteyen minareleri kullanmak zordur ve maliyetlidir. Bu nedenle yeni minare tekniği çelik minareler üretilmektedir.


Çelik minareler dayanıklılıkları ile uzun  ömürlü olmalarının yanı sıra model seçenekleri ve dış cephe kaplamaları ile camilerimizin ihtişamına ihtişam katarak görsel bir zenginlik sunarlar.


Betonarme minareler uzun yıllar sonunda deforme olur. Yağmur, kar ve aşırı sıcakların meydana getirdiği deformasyon sonucunda cami minarelerindeki boyalar akmaya başlayabilir, yüzeyde çatlaklar oluşabilir. Ayrıca meydana gelen çatlaklarda tamir isteyebilir. Fakat çelik minarelerde bakım ve onarım ihtiyacı olmamktadır.


Çelik minareler tüm hava koşullarına dayanıklı olarak üretildiği gibi doğal afetlere karşı özel koruma teknikleri de içermektedir.  Çelik minarelerin en önemli özelliklerinden biri depreme dayanıklı olmasıdır. Deprem kuşağında olan ülkemiz için bu unsur oldukça önemlidir. 


Uzun yıllar boyunca bakım gerektirmeyen çelik minareler, son zamanlarda oldukça sık tercih edilmektedir. Bakım-onarım gerektirmeyen çelik minarelerin fiyatları da oldukça uygundur. Camilerimizin inşasında en büyük sıkıntının ekonomik kaynaklar olduğu göz önünde bulundurulursa yeni inşa edilen camilerimizde neden çelik minarelerin tercih edildiğini anlamakta mümkündür. Çelik minareler çok uygun fiyatlar karşılığında üretilmekte ve montajı yapılmaktadır.

 

Çevrenizdeki birçok camide çelik minareye rastlayabilirsiniz. Bunun nedeni artık betonarme minarelerin tercih edilmemesidir. Betonarme minareler sürekli olarak bakım istemesinden dolayı yerini bakım gerektirmeyen minarelere bırakmıştır. 


Çelik minarenin tercih edilmesinin tek nedeni sadece bakım gerektirmemesi değildir. Kalitesi ve sağlamlığı da tercih edilmesinin en büyük etkenidir.